Rok Jubileuszowy 2025

Jubileusz w Biblii
Świętowanie Jubileuszu zostało opisane w Starym Testamencie – miał być obchodzony co 50 lat jako szczególna okazja do przywrócenia właściwej relacji z Panem Bogiem, między ludźmi i z całym stworzeniem. Obejmował przebłaganie za grzechy, powrót do swojej własności oraz odpoczynek ziemi.
Jezus ogłasza, że wraz z Jego przyjściem na świat rozpoczyna się „rok łaski od Pana”. To On jest naszym Jubileuszem: On zapłacił za grzech świata przywracając harmonię z Bogiem, On nam daje moc do miłości bliźniego, a także pokazuje właściwy stosunek do świata.
W historii Kościoła
Kościół dosyć długo dojrzewał do praktyki Roku Świętego. Pierwszy raz był obchodzony w roku 1300 za sprawą papieża Bonifacego VIII. Początkowo był ogłaszany co 100 lat, następnie co 50, a obecnie odbywa się co 25 lat – to są „Zwyczajne Jubileusze” (kolejny odbędzie się w roku 2050). Z kolei „Nadzwyczajne” są związane z ważnym wydarzeniami, np. w roku 2033 będziemy świętować w związku z rocznicą Odkupienia.
I choć w historii Kościoła nie brakuje przykładów złych praktyk, a nawet nadużyć związanych z Jubileuszami, przede wszystkim z praktyką odpustów, to jednak dziś jest to wyłącznie wielkie duchowe dobro ofiarowane każdemu wierzącemu.

Znaki Roku Świętego
Pielgrzymka
Od początku pielgrzymowanie było związane z byciem w drodze (do Boga, ku Niebu) oraz z poszukiwaniem sensu życia. Stąd też Jubileusze przeżywano jako wyście w drogę – przede wszystkim do Rzymu, aby w mieście Apostołów Piotra i Pawła odnowić swoją wiarę i uzyskać odpust.
Wiadomo jednak, że podróż do Włoch nie jest możliwa dla wszystkich. Dlatego papież Franciszek ogłosił specjalne kościoły jubileuszowe, do których można pielgrzymować, bo otrzymać łaski Roku Świętego. Wśród tych kościołów jest również nasze Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Pielgrzymowanie tutaj polega po prostu na tym, aby wyjść z domu, symbolicznie „ruszyć w drogę” i przyjść do kościoła. W Kaliszu kościołami jubileuszowymi są także Sanktuarium świętego Józefa oraz Katedra świętego Mikołaja.
Modlitwa i liturgie
Rok Święty to zawsze szczególna zaproszenie, aby ożywić swoją wiarę poprzez ufną modlitwę i trwanie przy Bogu. Wielkim szczęściem naszego Sanktuarium jest Kaplica Wieczystej Adoracji – w każdej chwili można przyjść na modlitwę do naszego jubileuszowego kościoła.
Poza tym Kościół zachęca do gorliwszego uczestnictwa we Mszy świętej i innych nabożeństwach. Naszą propozycją na Rok Jubileuszowy będzie liturgia pokutna, czyli krótkie nabożeństwo ze słuchaniem Słowa Bożego przygotowujące do dobrego przeżycia spowiedzi. Liturgie pokutne będą się odbywały w I piątki miesiąca późnym wieczorem, aby dać możliwość spokojnego udziału tym, którzy pracują.
Odpusty
Jeśli chrześcijanin poważnie przeżywa swoją relację z Bogiem to wie, że spowiedź nie jest rozliczeniem, które ma przynieść święty spokój. Sakrament pokuty i pojednania ma być momentem spotkania z Miłością, która wzywa do przemiany życia, naprawienia zła i lepszego praktykowania miłości.
Stąd Kościół mówi, że spowiedź przywraca jedność z Bogiem (gładzi winę, człowiek zostaje uniewinniony Krwią Jezusa), jednak konsekwencje zła, które uczynił pozostają (nazywamy to karą, ale nie w sensie prawnym). Dlatego jest potrzebny wysiłek nawrócenia, ciągłego oczyszczania (albo tu na ziemi, albo w Czyśćcu).
Pomocą jest odpust dający możliwość przystąpienia do całkowitego daru miłosierdzia Bożego. Dzięki nim człowiek może niejako „odzyskiwać miłość Boga” w konkretnych czynach wobec Stwórcy i drugiego człowieka.
Tzw. warunki uzyskania odpustu to nie zatem zewnętrzne prawo, które należy spełnić – to raczej zachęta do praktyki miłości względem Boga i bliźniego. W Roku Świętym są to:
– brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu;
– przyjęcie Komunii św.;
– pielgrzymka do kościoła jubileuszowego na liturgię lub adorację;
– modlitwa Ojcze nasz, wyznanie wiary i dowolna modlitwa do Dziewicy Maryi w intencjach Papieża.
Darem obecnego Jubileuszu jest możliwość otrzymania odpustu zupełnego aż dwa raz w ciągu dnia. Należy wówczas dwa razy uczestniczyć we Mszy św. i dwa razy przyjąć Komunię św. Odpusty można ofiarować za siebie lub za dusze w czyśćcu.
Ci, którzy nie mogą przyjść do kościoła (np. chorzy) mogą uzyskać odpust modląc się Ojcze nasz, wyznaniem wiary i modlitwą do Maryi zgodnie z intencjami Roku Świętego oraz ofiarowując Bogu swoje cierpienia i trudności życiowe.