Krótki rys historyczny i aktualny stan
W dniu 25 września 1952 r. ks. bp Franciszek Korszyński wydał dekret o powołaniu w Kaliszu nowej parafii. Wobec braku własnej świątyni pierwszy proboszcz, ks. prałat Wincenty Roman Wiliński zmuszony był prowadzić posługę duszpasterską w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi przy ul Asnyka 40. W wyniku skutecznych działań pierwszego pasterza nowo powołanej parafii, niemal w „sercu osiedla” Adama Asnyka, wybudowano w latach 1977-1993 świątynię p.w. Miłosierdzia Bożego. W dniu 18 grudnia 1983 r. ks. bp Jan Zaręba poświęcił dolny kościół, gdzie rozpoczęto sprawowanie liturgii. Tam też znajduje się Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Natomiast 26 września 1993 r. ks. bp Stanisław Napierała, pierwszy ordynariusz diecezji kaliskiej, dokonał konsekracji górnego kościoła i ogłosił go Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.
Pod względem architektonicznym kościół jest ewenementem na skalę światową wzbudzając zachwyt i intrygując specjalistów, którzy chętnie odwiedzają to miejsce. Szczególnie ukochane przez parafian – to właśnie oni własnymi rękami, po godzinach swojej pracy wznosili tę „perłę architektury”. Aktualnie zdjęcia prezentujące świątynię mają swoje miejsce na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Wiele osób oglądających nasz kościół zwraca uwagę na stan elewacji. Niestety, nie wystarczy tutaj zwykłe czyszczenie i malowanie, ale konieczna jest gruntowna renowacja i odnowienie żelbetonowej powłoki, aby ją zabezpieczyć przed korozją i dalszym niszczeniem. Aby podjąć się tych ogromnych i kosztownych prac nasz kościół, mimo stosunkowo młodego wieku, został wpisany w 2023 r. do Wielkopolskiego Rejestru Zabytków. Cały czas trwa „cicha” praca związana z ekspertyzami i uzupełnianiem stosownej dokumentacji. Ufamy, że w swoim czasie te wysiłki przyniosą spodziewane owoce i świątynia będzie zachwycała oglądających w kolejnych pokoleniach.
Przeczytaj artykuły o naszym kościele:
Światowa architektura w Kaliszu
Symbol modernizmu. Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Kaliszu
Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. Matematyczna struktura